Domowy test żywicy odlewniczej Synolite 0328-A-1

Domowy test żywicy odlewniczej Synolite 0328-A-1

ŻYWICA ODLEWNICZA - TESTY W WARUNKACH DOMOWYCH
Żywica odlewnicza Synolite 0328-A-1 stanowi bardzo dobrą alternatywą dla żywic epoksydowych.
Jej podstawowe zalety, to:
  • stabilizacja na promienie UV
  • brak konieczności finalnego dotwardzania wyrobu
  • duża przezroczystość imitująca szkło.
Nie bez znaczenia pozostaje również jej atrakcyjna cena. Z racji rosnącej popularności tego produktu w Zalaminowani.pl, chcielibyśmy przybliżyć państwu jego parametry, a także wyczulić na istotne kwestie związane ze stosowaniem żywicy poliestrowej.
Każda z żywic znajdujących się w ofercie sklepu zalaminowani.pl posiada dołączoną (do pobrania ze strony danego produktu) kartę charakterystyki i kartę techniczną. Zapoznanie się z nimi przed rozpoczęciem prac jest koniecznością. To właśnie w karcie technicznej znajdują się informacje dot. proporcji utwardzacz (Butanox/Metox) – żywica, skurczu żywicy, osiąganego piku temperaturowego, barwy itp. Parametry umieszczone w tabelach są wynikiem testów i badań przeprowadzonych w laboratorium. My postanowiliśmy przeprowadzić dodatkowe testy w warunkach domowych, by móc odpowiedzieć na najczęściej zadawane nam przez Państwa pytania.
W ramach testów w plastikowych kubeczkach wylaliśmy cztery różne grubości żywicy Synolite 0328-A-1: 1cm, 2 cm, 3 cm i 4 cm. Nie zdecydowaliśmy się na jednorazowe wylanie grubszej warstwy.

 

PRZYGOTOWANIE DO PRACY

Praca z żywicą poliestrową powinna odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym optymalny zakres temperatur wynosi 18-24˚ C, przy użyciu maski, rękawiczek lateksowych, okularów ochronnych, na zabezpieczonej od zachlapania, równej powierzchni. Żywica poliestrowa ma silną, chemiczną woń, za którą odpowiada uwalniający się styren – należy to uwzględnić podczas wyboru miejsca pracy. Warto również zadbać o czyściwo i rozpuszczalnik.

DOZOWANIE

Zgodnie z informacją zawartą w karcie technicznej, na 100g żywicy Synolite 0328-A-1  należy użyć 1g utwardzacza (Metox dostępny w naszej ofercie odpowiada wskazanemu w karcie technicznej Butanoxowi). UWAGA! Precyzyjne dozowanie jest niezbędne do uzyskania właściwego efektu i całkowitego zżelowania żywicy! Błędnym jest założenie, że zastosowanie większej ilości utwardzacza przyspieszy cały proces. W przypadku małych ilości sprawdzi się dozowanie utwardzacza strzykawką. W przypadku większych ilości warto odmierzać je wagowo.

MIESZANIE

Utwardzacz należy dodawać do żywicy powoli, a całość dokładnie wymieszać. Możliwe jest dodawanie brokatu, drobinek lub pigmentów (barwników), jednak przed ich użyciem na finalnym wyrobie warto przeprowadzić próby. Zastosowanie zbyt dużej ilości płynnego pigmentu może znacząco wpłynąć na czas żelowania żywicy, a nawet uniemożliwić całkowite jej utwardzenie.

ŻELOWANIE

Podczas procesu żelowania wytwarza się ciepło. Wysokość temperatury zależy od grubości wylanej żywicy i w przypadku naszych testów przedstawiła się następująco:

Jak widać na załączonym wykresie, szczyt temperaturowy sięgnąć może nawet wartości na poziomie 150 ˚C dla warstwy o grubości 4 cm. Oznacza to, że forma musi być tak przygotowana i wykonana z takiego materiału, by nie uległa odkształceniu lub zapłonowi. Nasza żywica odlewnicza bardzo dobrze sama się odgazowuje, a ilość pęcherzyków powietrza w wyrobie finalnym jest znikoma. W związku z tym, że w procesie żelowania uwalnia się styren, NIE WOLNO używać palnika gazowego celem „wyciągnięcia” wszystkich bąbelków. Warto dokładnie zaplanować ile żywicy potrzebujemy do zalania formy. Nadmiar, którego nie możemy wykorzystać, musi zostać zabezpieczony zanim zacznie żelować i w pojemniku wytworzy się wysoka temperatura.

 

WYRÓB FINALNY

 Odlew nadaje się do obróbki po 24 h, osiągając twardość:

  • 40-45 barcoli dla odlewów o grubości 2,3,4 cm
  • 20-25 barcoli dla odlewu o grubości 1 cm

Duża twardość żywicy nie oznacza, że jest ona odporna na zarysowania. Dlatego w przypadku przedmiotów użytkowych, konieczne jest zadbanie o zabezpieczenie wyrobu np. lakierem poliuretanowym. Jednocześnie przypominamy, że żywice bez certyfikatów na kontakt z żywnością (zarówno epoksydowe, jak i poliestrowe) nie powinny mieć styczności z żywnością.

Z powodzeniem udało nam się do utwardzonej już warstwy dodać kolejną, celem stworzenia grubszego wyrobu.

Efekt finalny pracy z żywicą do odlewów zależy od wielu czynników: poprawnego dozowania, mieszania, temperatury otoczenia, przygotowania formy, dodatków, zagruntowania zatapianych elementów, obróbki końcowej, polerowania itp. Dlatego w każdym przypadku rekomendujemy: zapoznanie się z kartą techniczną i przeprowadzenie własnych testów.

 

Nasze bestsellery