Polerowanie żywicy epoksydowej

Polerowanie żywicy epoksydowej

Przedmioty wykonane z użyciem żywicy epoksydowej, takie jak stoły rzeczne o rozmaitych kształtach i wzorach, nadal wzbudzają zainteresowanie wśród wielu odbiorców. Nasza obecna oferta nie obejmuje co prawda samych żywic epoksydowych, ale proponujemy szeroką gamę produktów, które przeznaczone są także do pracy z nimi. W tym materiale skupimy się na akcesoriach polerskich.
Nie będziemy pisać o samej technice wykonywania stołów czy blatów z żywicy epoksydowej, o ilości materiału potrzebnego do pracy czy warunkach, w jakich należy pracę tą wykonywać. Interesuje nas etap końcowy, czyli przygotowanie przedmiotu do polerki i sam proces polerowania. Omówimy kolejne fazy, dzięki którym przedmiot zyskuje ostateczny, artystyczny i często ekskluzywny wygląd.
Nie wszystkie żywice epoksydowe są sobie równe. Jedne będą bardziej matowe, inne mniej, jedne lepiej, a inne gorzej nadają się do polerowania. Przede wszystkim istotne jest doświadczenie i profesjonalne postępowanie z nimi, dzięki któremu można mieć pewność, że żywica właściwie się utwardziła. Zasadniczo, można powiedzieć, że żywica epoksydowa jest dość twarda i ma tendencje do matowienia. Dlatego ostatni etap obróbki żywicy jest tak istotny.

Jak szlifować i wygładzać żywicę epoksydową?
Sprawa jest prosta: od tego jak starannie przygotujemy powierzchnię papierem ściernym zależy, czy uda nam się całość perfekcyjnie wypolerować i uzyskać pożądany efekt.
W całym procesie przydatne będą papiery ścierne o gradacjach: 120, 240, 320, 500, 800, 1000, 1500, 2000, 3000. Warto wykonywać „szlifowanie na mokro”, czyli nanieść niewielką ilość wody na powierzchnię przed i podczas szlifowania. Dzięki temu zabiegowi osiągniemy płynniejsze ruchy, a efekt będzie bardziej równomierny. Czy możemy szlifować ręcznie? Tak. Sugerujemy jednak użycie szlifierki oscylacyjnej, dzięki której osiągane rezultaty są bardziej precyzyjne i jednorodne, a praca trwa zdecydowanie krócej.

Papier ścierny
Bardzo istotne jest, żeby każdy kolejny etap szlifowania dokładnie usuwał ślady poprzedniego kroku. Przydadzą się: drobiazgowość, ostrożność i cierpliwość. Papier o ziarnistości 240 musi całkowicie usunąć ślady po ziarnistości 120, ziarnistość 320 musi całkowicie usunąć ślady po 240 itd. Co w sytuacji, gdy pominiemy któryś etap lub wykonamy go niedbale? Ryzyko polega na tym, że w kolejnym procesie polerowania pasta polerska z łatwością usunie ślady drobniejszego papieru (w tym przypadku 3000), poradzi sobie także ze śladami po gradacjach 1000 i 1200, ale nie jest w stanie usunąć powstałych wcześniej, głębokich rys, jeśli te nie zostały odpowiednio wygładzone.
Myślisz o matowym efekcie? W takim wypadku, wystarczy zakończyć proces szlifowania na gradacji 320 lub 500, zależnie od stopnia nieprzezroczystości, jaki chcemy osiągnąć.

Polerowanie: czym i jak?
Na początku kilka słów o samej paście polerskiej. Upraszczając, można powiedzieć, że pasta polerska jest pewnego rodzaju delikatnym papierem ściernym, który jednak w przeciwieństwie do niego poza środkiem ściernym zawiera też substancje nadające połysk. Ważne jest takie dobranie produktu, by równowaga pomiędzy składnikami gwarantowała zarówno usunięcie najdrobniejszych rys, jak i osiągnięcie efektu połysku.
Na małych powierzchniach polerowanie ręczne może się sprawdzić, ale przy tworzeniu stołu rzecznego narzędzie elektryczne z regulacją prędkości będzie niezbędne. Najlepiej sprawdzi się szlifierka polerka. Odradzamy używania szlifierki kątowej, która ma nieregulowaną i zbyt dużą prędkość, co nie pozwala na prawidłowe działanie pasty polerskiej. Dodatkowo ma ona tendencję do nadmiernego nagrzewania żywicy, co może dać nierówny, matowy efekt. Alternatywą dla szlifierki polerki może być zwykła wiertarka z odpowiednią nakładką i gąbką.

Jakie akcesoria i pasty do stołów epoksydowych?
Przy polerowaniu ręcznym bardzo dobrze sprawdzi się ściereczka z mikrofibry lub zwykła wata kosmetyczna. Bardziej zaawansowanym użytkownikom rekomendujemy użycie pada ręcznego, do którego można przymocować te same końcówki, których używamy w polerowaniu maszynowym.
Do szlifierek polerek i wiertarek istnieją dedykowane pady (wykonane najczęściej ze średnio-twardych gąbek, takie jak ten). Niektórzy użytkownicy, zamiast padów wykonanych z gąbek preferują te z wełny owczej, która ma tą zaletę, że zdecydowanie mniej nagrzewa żywicę.
W naszym asortymencie znajduje się pasta polerska NW 1 PLUS, która jest specjalną pastą do polerowania żywicy epoksydowej. Zapewnia idealną równowagę środków ściernych i polerujących, o której mówiliśmy wcześniej. W większości przypadków jest to jedyny produkt potrzebny do wypolerowania Twojego niesamowitego mebla. Jego specjalnie opracowana formuła może skutecznie działać nawet bezpośrednio na gradację 1200 i generuje minimalne ciepło.

Standardowy proces polerowania stołu wykonanego z żywicy:
1. rozprowadź równomiernie na powierzchni pastę polerską NW 1 PLUS;
2. ustaw szlifierkę na niską prędkość (pomiędzy 800 a 1000 obr./min), a następnie zacznij polerować, przesuwając się po powierzchni ruchami krzyżowymi, to znaczy od góry do dołu i od prawej do lewej (chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo w jednym punkcie i nie przegrzać żywicy);
3. stopniowo zwiększaj prędkość polerowania, możesz osiągnąć 1500-2000 obr./min (zwiększając prędkość i zmniejszając nacisk na powierzchnię, polerujesz żywicę aż do połysku);
4. przetrzyj powierzchnię czystą szmatką i sprawdź efekt, jeśli zauważysz jakieś rysy lub zmatowienie lub jeśli chcesz wzmocnić efekt połysku, możesz powtórzyć proces od punktu 1.
Jeśli chcesz mieć jeszcze bardziej lśniący stół, istnieje drugi rodzaj pasty polerskiej – Perla 15, której możesz użyć. Jest drobniejsza od NW1 PLUS.
Krok po kroku:
1. nanieś kilka kropli pasty polerskiej PERLA 15 w różnych miejscach na powierzchnię; ewentualnie nałóż kilka kropli bezpośrednio na niebieską, średnio-twardą gąbkę;
2. ustaw szlifierkę na niską prędkość (pomiędzy 800-1000 obr./min) i poluj ruchami krzyżowymi;
3. w porównaniu z poprzednim procesem, nacisk na powierzchnię jest zdecydowanie mniejszy, a prędkość można zwiększyć do 2000 obr./min o wiele szybciej;
4. wytrzyj powierzchnię czystą ściereczką z mikrofibry.

Jak zachować połysk i chronić stół z żywicy epoksydowej?
Stół gotowy, połysk idealny. Co teraz? Jeśli nie decydujemy się na zabezpieczenie produktu specjalnym lakierem, to musimy szczególnie o niego zadbać. Odradza się stosowania agresywnych środków czyszczących. Jeśli chcemy opóźnić naturalny proces utleniania, który powoduje stopniowe żółknięcie i matowienie żywicy epoksydowej, wskazane jest zabezpieczanie powierzchni odpowiednim produktem. Jest nim Flash Touch - produkt wszechstronny, który działa zarówno jako nieagresywny neutralny detergent, jak i ochronny wosk. Łatwą aplikację zapewnia butelka ze spryskiwaczem. Flash Touch usuwa brud, tłuszcz i odciski palców z czyszczonej powierzchni. Jednocześnie pozostawia na żywicy epoksydowej cienką ochronną i błyszczącą warstwę, która zapobiega przywieraniu brudu i kurzu, a także chroni przed promieniami UV.
Możesz nakładać go miękką ściereczką z mikrofibry, taką jak ta, przynajmniej raz w miesiącu, jeśli chcesz odnowić warstwę ochronną.


Źródło i fotografie: Materiały prasowe Pai Cristal

https://www.paicristal.com/en/how-to-polish-an-epoxy-resin/

Nasze bestsellery